Mind+More Psikolojik Danışmanlık

BLOG YAZILARIaile-ici-siddet-ve-gecimsizlik.png

Stresliyken, ne yapmanız gerektiğiyle ilgili düşüncelerimiz stres etkeni etrafında yoğunlaşır. Yakın dönemde dünyanın çeşitli yerlerinde başlayarak ülkemizde de etkisini gösteren ve bizi oldukça zorlayan bir stres etkeniyle karşılaştık. Koronavirüsü sebebiyle kendimizin ve yakınlarımızın sağlığına yönelik düşünceler zihnimizde önemli ölçüde yer edindi. Yaşanan sürecin belirsizliği ve sosyoekonomik koşulların kötüleşmesiyle birlikte bireylerin korku, kaygı, öfke gibi duygusal problemlerinde de artış görüldü. Bu duygusal problemlerle birlikte normal zamandan daha uzun süre evde kapalı ve beraber vakit geçirmek durumunda kalan ailemizin içinde gerginlikler yaşanmaya başlandı.

Böyle bir süreçten geçerken gergin olmamıza neden olan duygusal problemlerin olumsuz davranışlar ortaya çıkarmaması, ilişkilerimizin zarar görmemesi ve bu davranışlarımızı anlayabilmek adına ailemizle yapabileceğimiz 2 egzersiz paylaşmak istiyorum.

 1. Düşünce Topu

Bu egzersizde aile bireylerimizle gerginlik içeren sözleri, davranışları ve bunlarla baş etme yolları hakkında konuşuruz. Konuşulacak konular ile ilgili hepimiz bir soru belirleyebiliriz. Örneğin; Bende en çok öfke uyandıran söz veya davranış ne? Hangi durumlarda gerginlik içeren sözlere veya davranışlara yöneliyorum? Bu davranışlarımı kontrol etmek için neler uygulayabilirim? Belirlenen her bir soru 2 dakika süresince aile bireylerimiz tarafından cevaplanır. Konuşmaya yaşı en küçük aile bireyimiz başlar. Konuşmanın kime geçeceğini belirlemek için küçük bir top kullanırız ve konuşmasını tamamlayan kişi istediğine topu verir. Tüm sorulara cevap verildiğinde yapılan bu egzersizin uyandırdığı duygu ve düşünceler üzerine konuşuruz. Bu egzersizle ev içerisindeki süreçte birbirimizin söz ve davranışlarına yönelik farkındalıklar elde edeceğiz. Ayrıca yaşanan gerginliklerle baş etme noktasında kendi yöntemlerimizi aktararak sözlerimize ve davranışlarımıza yönelik birbirimize farklı bir perspektif kazandıracağız.

 1. Cümle Tamamlama

Bu egzersizde her bir aile bireyimiz gerginliğe ve gerginlikle baş etmeye yönelik tamamlanmasını istediği yarım cümleler belirler. Örneğin; Öfkeli olduğumda…, Bana kızıldığında…, Sıkıldığımda…, İsteğim yapılmadığında…Bu cümlelerin tamamlanmış halini hepimiz kağıda yazarız ve yanımızdaki aile bireyimize veririz. Kağıdı alan hepimize okur. Bu paylaşımlar üzerinden duygularımızı ve hislerimizi konuşuruz. Ev içerisinde olası gerginlik içeren sözlerin ve davranışların ortaya çıkmaması adına birbirimizle anlaşma yaparak pozitif bir ilişki için çaba göstereceğimizin sözünü veririz.

 

Sevdiklerimizle olan ilişkiler sinirsel olarak rahatlamayı sağlayarak duygu halini de iyileştirir. İlişkilerin iyileştirici gücünün farkında olarak ailemiz içinde yaşanılan olumsuz durumların ortaya çıkmamasını sağlayabiliriz.

Psk. Melis Onglu


Untitled.png

Çocuklar doğaları gereği meraklı ve açık görüşlüdürler. Bu yüzden onlarla farklılıklar üzerine konuşmak yetişkinlerle konuşmaktan çok daha zevklidir. İşte, farklılıkları kucaklayan çocuklar yetiştirmek için yedi strateji:

 1. Rol Model Olun

Çocuklar en iyi çevrelerini gözlemleyerek öğrenirler. Bu yüzden de kendi inanç ve davranışlarınızı gözden geçirin. Kendi önyargılarınızı kalıplarınızı fark edin ve bunları pekiştirmekten kaçının. Herkese karşı saygılı ve hoşgörülü bir dil kullanmaya çalışın.

 1. Öz Saygı & Empati Gelişimine Yardımcı Olun

Hoş görülü, esnek ve farklılıkları kucaklayan çocuklar yetiştirmenin ilk adımı onların öz saygılarını desteklemektir. Bu yolla bir başkasına saygı duyma becerileri de gelişir. Öz saygısı yüksek çocuklar çoğunluğun peşinden gitmek yerine kendi doğrularının peşinden giderler. Çocuğunuza kendini yeterli ve yetkin hissetmesi için fırsat yaratın. Sevildiğini ve değerli olduğunu hem sözlerinizle hem de davranışlarınızla ona hissettirin.

 1. Soruları Cevaplamaya Hazır Olun

Çocuklar doğaları gereği meraklıdırlar ve dünyayı öğrenmek isterler. Farklı biri ile karşılaştıklarında onunla ilgili sorular sorarlar. Sorularını geçiştirmeden yaşlarına uygun dürüst cevaplar verin. Soruları geçiştirmeniz farklılığın konuşulmaya uygun olmayan, rahatsız edici, “tabu” bir konu olarak algılanmasına sebep olur. Eğer cevabını bilmediğiniz bir soru gelirse, bilmediğinizi fakat öğrenip cevaplayacağınızı söyleyin ve mutlaka sözünüzde durun.

 1. Yeni Deneyimler & Yeni İnsanlar

Çocukları çeşitli deneyimlere ve kişilere maruz bırakmak, farklılıkları normalleştirmelerine yardımcı olur ve önyargılara sebep olacak korkuyu ve karışıklığı engeller. İşte yapabileceğiniz bazı yararlı aktiviteler: müze ve kültür gezileri yapmak, yurtiçi yurtdışı seyahat etmek, farklı ırk ve etnik kökenleri temsil eden oyuncaklarla oynamak, farklı geçmişlere sahip insanların öykülerini konu alan kitaplar okumak, filmler seyretmek.

 1. En Kötü Senaryo İçin Hazırlıklı Olun

Her ne kadar açık ve önyargısız olsalar da çocukların farklılıklar karşısında uygun olmayan tepkiler göstermeleri olasıdır. Örneğin, çocuğunuz engelli bir birey ile karşılaştığında yabancılayıp, konuşmalarında ya da sorularında uygunsuz kelimeler kullanabilir. Bu durumlarda, çocuğunuzu nazikçe düzeltin ve daha iyi bir seçenek sunun. Yargılamaktan ve kınamaktan kaçının. Unutmayın ki çocuğunuz yalnızca bilgi edinmeye çalışıyor, fakat bunu yaparken sosyal normları anlamıyor ve incitici olduğunun fark etmiyor. Çocuğunuza topluluk içinde başka insanlar hakkında soru sormanın yollarını öğretin. Bu durumlarda eve gidince size sorabileceklerini söyleyin ve sorularını mutlaka yanıtlayın.

 1. Benzerlikleri Vurgulayın

Çocuklara farklılıkları öğretirken, mutlaka benzerlikleri de vurgulayın. Her insan farklı olsa da herkesin özünde aynı varlık olduğunu belirtin. Herkesin insanlarla bağ kurup sevilmek istediğini, umutları ve hayalleri olduğunu, hatalar yaptığını ve aynı duyguları hissettiklerini öğretin. Bizi tanımlayan şeylerin dış görünüş ya da geçmiş deneyimler olmadığını, başkalarına nasıl davrandığımızın ve nasıl kararlar aldığımızın her şeyden önemli olduğunu onlara öğretin.

 1. Farklılıkları Konu Alan Kitaplar Okuyun

Bazen çocuklara farklılıkları öğretmeye çalışmak zorlayıcı olabilir. Doğru mesajı vermek için en uygun kelimeleri bulamayabilirsiniz. Neyse ki bu gibi durumlarda faydalanabileceğiniz kitaplar var. İşte bunlardan bazıları:

 • Farklı Ama Aynı – Feridun Oral
 • Sen ve Başkaları – Siska Goemine
 • Benim Atım Farklı – Esin Bacacı Taner
 • Anyes’in Sakarlıkları – Emmanuelle Jasmin
 • Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum – Marge Eaton Heegaard

 

Uzm. Psk. Aslı Karabat

Kaynak: https://biglifejournal.com/blogs/blog/raising-inclusive-kids 

 


1026d55265128c4cd503.jpg

Kardeş kıskançlığı, kardeşi olan her çocuğun yaşadığı normal bir duygudur. Çoğu çocuk bu duyguyla nasıl baş edeceğini bilemez. İşte bu durumda ailenin yol gösterici olması önemlidir. Kıskançlığın temelinde güvensizlik ve kaybetme korkusu vardır.

Kardeşi olduğunda çocuk, o zamana kadar gördüğü ilgiyi ve sevgiyi biriyle paylaşmak zorunda kalır. Çocuk, “Artık annem-babam beni sevmeyecek. Benim bu evdeki, annemin babamın gözündeki yerim artık aynı değil” diye düşünür. Bu, çocuk için büyük bir hayal kırıklığıdır aslında. Düşünsenize, eve yeni biri gelmiş, hep onun gözünün içine bakan, onunla ilgilenen anne-babası şimdi o minik şeyle meşgul. Kendisi kakasını artık tuvalete yapabiliyorken, kendi kendine giyinebiliyorken, yemeğini yiyebiliyorken, bu bebek bunların hiçbirini yapamıyor, ama ondan daha fazla ilgi görüyor. Ne kadar büyük bir hayal kırıklığı, ne büyük bir öfke! Çocuğunuzun hayatla ilgili karşılaştığı ilk adaletsizlik ve güvensizlik. Bunları, “Keşke ikinci çocuğu yapmasaydınız” demek için değil, yaşadığı kırgınlığı, sizi kaybetme korkusunu ve yerine geçen kardeşine olan öfkesini anlamanız için söylüyorum.


egit.jpg

2019 Aralık ayında Uluslararası Pisa Sonuçları açıklandı. Türkiye eğitim kalitesiyle 137 ülke arasından 99. seçildi. Sonuçlar elbette pek iç açıcı değil. Geleneksel eğitim sistemi içinde birçok ülkenin çok gerisinde kaldık. Ancak bu sonuçlar, dünyanın eğitim sisteminin bizden çok daha önde olduğunu mu gösterir? Mevcut geleneksel okul sisteminde batı ülkeleri bizden çok daha iyi olsalar da aslında tüm dünya eğitim konusunda geçmişe çakılı kalmış durumda. Dünya hızlı bir şekilde değişiyor, eğitim sistemi ise aynen iki yüz sene öncesi gibi. Yerinde sayıyor! Gelişen teknoloji ile artık öğretmenler, çocuklar için birincil bilgi kaynağı olmaktan çıktı. Bu nedenle öğretmenlerin rolünün de değişmesi gerekli. Bilgi vericiden ziyade yol gösterici, rehber olmaları şart.


csm_Motiv_Growth_Mindset_74081786aa.gif

Bazı okullarda öğrencilerin geçemedikleri ders için “Henüz değil.” notunu aldıklarını biliyor muydunuz?

Bu harika değil mi? Dersten kalan çocuk, ben ümitsiz vakayım diye düşünür. Ama eğer ”Henüz değil.” notunu alırsa, öğrenme yolunda olduğunu anlar. Bu da ona geleceğe doğru bir yol sunar. Carol Dweck yaptığı TEDX konuşmasına, ”Henüz değil.” kavramının kariyerinde nasıl gerçek bir dönüşüm noktası olduğunu anlatarak başlıyor. Çocukların zorluklarla ve sorunlarla nasıl başa çıktığını araştırmak için Dweck, 10 yaşındaki çocuklara onları zorlayacak sorular veriyor. Bazıları şaşırtıcı şekilde olumlu tepki gösterirken diğerleri bunun felaket olduğunu düşünüyor. Olumlu tepki gösteren grup, yeteneklerinin geliştirilebilir olduğunu düşünen gelişim zihniyetine sahip çocuklar. Diğerleri ise başarısız olacağına inanan kalıplaşmış zihniyete sahip çocuklar. Peki bu iki zihniyet çocukları nasıl farklı etkiliyor?


Copyright Mind+More 2018. Tüm hakları saklıdır.