HomeBlogTavsiyelerSömestr Tatili İçin 10 Eğlenceli Öneri

Sömestr Tatili İçin 10 Eğlenceli Öneri

Çocuklarınızla vakit geçirmek onlara verebileceğiniz en değerli hediyedir. Çocuğunuza zaman ayırmak, birlikte etkinliklere katılmak, hem çocuğunuzla olan ilişkinizi kuvvetlendirir hem de onun sosyal, duygusal gelişimini destekler.

1)    Beraber oyun oynayın

Ara tatil boyunca önceliğiniz, ev işleriniz, alışveriş, akraba ziyaretleri gibi “yapılması gereken işler” değil, çocuğunuzla oyun oynamak olsun.

Oyunun, çocukların hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal gelişimine faydası olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konuluyor. Burada mükemmellik çabasında olmayın. Çalışıyorsanız da günde 15 dakikanızı çocuğunuzla oyun oynamaya ayırın. Bu bile onun için çok kıymetli olacaktır.

2) Haftada birkaç gün mutlaka dışarı çıkın

Alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlara hapsolmayın. Hava soğuk da olsa dışarda zaman geçirmek çocuğunuzun gelişimi icin çok önemlidir. Doğa olaylarını, ağaçları, sokaktaki diğer insanları, çocukları ve hayvanları gözlemlemesi çevresel zekasının gelişimini de destekleyecektir.

3)Evde yarışmalar düzenleyin

‘Evde, dört duvar arasında gün boyu ne yapabiliriz?’ diyorsanız, aslında birçok seçenek var. Örneğin sessiz film, tabu, jenga, satranç, tavla gibi oyunlarla evde yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Hatta bu yarışmalara diğer aile üyelerini de katarak mini turnuvalar düzenleyebilirsiniz. Bu sırada çocuğunuzun zekasını ve bilişsel becerilerini de geliştirmiş olursunuz.

 4)Beraber yemek yapın

İnternetten ya da bir yemek kitabından çocuğunuzun seçeceği bir tarifi beraber pişirebilirsiniz. Bu sahip olduğunuz vakte göre, tüm günlük ya da yarım saatlik bir etkinlik olabilir. Örneğin vaktiniz çoksa, yemek için gerekenler listesinin alışverişi ile başlayabilirsiniz. Ya da yarım saat içinde buzdolabındaki birkaç sebze ile lezzetli bir çorba yapabilirsiniz.

5)Sevdiği arkadaşlarıyla buluşturun

Çocuğunuzun sevdiği arkadaşları ile bir araya gelmesini sağlayın. Bu sayede hem çocuğunuzun diğer çocuklarla ilişkilerini gözlemlemiş hem de onun sevdiği ama sizin çok da tanımadığınız arkadaşlarını yakından tanıma fırsatı elde etmiş olursunuz.. Çalışıyorsanız bunu hafta sonu yapabilirsiniz.

6)Bırakın canı da sıkılsın!

Yanlış duymadınız. Bırakın bazen de canı sıkılsın! Sürekli çocuğunuzu bir şeye yönlendirme, bir şeyle oyalama telaşında olmayın.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuğun canının sıkılması hiç de kötü bir şey değil. Boş vakit geçirmek çocukların hayal güçlerine katkı sağlıyor. Ayrıca, iç dünyalarına dönerek kendilerini oyalayabilme ve düşünme becerileri artıyor. Böylece kendi kendilerine yeten bireyler haline geliyorlar.

7)Birlikte hayal kurun

Çocuğunuzla beraber gözlerinizi kapatıp hayal kurun ve sonra herkes hayalini anlatsın. Hatta bunu, hayalin bir kısımını siz, bir kısımını çocuğunuz kuracak şekilde bir oyuna dönüştürün. Bu size de iyi gelecek. En son ne zaman gözünüzü kapatıp hayal kurdunuz? Hatta buna diğer aile üyelerini ortak ettiniz?

8) Çocuklara yönelik atölye etkinliklerine götürün

Günümüzde artık neredeyse tüm sanat müzeleri, sanat platformları ve üniversiteler çocukların merak ve ilgi alanlarına yönelik atölye etkinlikleri yapıyorlar. Bunlar, bazen el becerilerini destekleyici, bazen merak arttırıcı, bazen gözlem yapmaya teşvik edici olacak şekilde çok farklı konularda düzenleniyor. Ya ücretsiz ya da cüzi ücretlerle yapılıyor. Yaşına uygun etkinliklere katılmasını sağlayın. Çalışıyorsanız bunu hafta sonu da yapabilirsiniz.

9) Arkadaşlarıyla katılacağı etkinlik organize edin

Bulunduğunuz şehirde daha önce görmediğiniz tarihi, turistik yerleri gezin. Yaşına uygun tiyatro, sinema ve gösterilere gidin. Bu aktivitelere istediği arkadaşı veya arkadaşlarının gelmesi daha çok keyif almasını sağlayacaktır. Çıkışta izlediği şeyle ilgili yorum yapmasına teşvik edin. Kısa bir özetini anlattırıp fikrini sorarak heyecanına ortak olduğunuzu hissettirin.

10) Hafızanızı yoklayın

Çocukluğunuzda sizin sevdiğiniz oyunları ve etkinlikleri çocuğunuza öğretin. Böylelikle, sadece çocuğunuz için değil kendiniz için de başka türlü bir anlam taşıyan keyifli bir zaman geçirmiş olursunuz.

 

 

 

 

Mind+More ile Zihinsel Gücünüzü Keşfedin!