Mind+More Psikolojik Danışmanlık

   +90 536 514 22 22   info@mindandmore.netHomeBlogTavsiyelerYaz Tatili için Yedi Öneri

Yaz Tatili için Yedi Öneri

Yaz tatili çocukların eğlenmeleri, öğrendiklerini pekiştirmeleri ve yeni deneyimler kazanmaları için çok güzel bir dönem. Birçok çocuk çeşitli temalardaki yaz okullarına gidip bu ihtiyaçlarını giderebiliyor ancak aileleriyle geçirecekleri zaman da onların gelişimi için oldukça faydalı. Yaz ayları bunun için okul dönemine göre daha elverişli olabilir.

Her yıl “Tatilde Yapılacak Şeyler konulu birçok yazı yayınlanıyor. Hepsinde de birbirinden güzel fikirler bulabilirsiniz. Bu yazıyı özellikle ailelerin çocuklarıyla birlikte yapabilecekleri, birbirlerinden öğrenebilecekleri, kendilerini keşfedecekleri aktiviteleri listelemek amacıyla yazdım. Umarım keyfinize keyif katar.

Oyun Oynayın

Tatil demek çocuklar için oyun ve eğlence demek. Yaz boyunca serbest oyun, kutu oyunu ve bahçe oyunu gibi oyun türlerinden faydalanabilirsiniz.

Serbest oyun çocukların yaratıcılıkları, duygusal gelişimleri ve keyifli vakit geçirmeleri için çok önemli ve bir o kadar da basit bir araçtır. Çocuğunuzun tek başına, arkadaşlarıyla veya sizinle bol bol serbest oyun oynamasına olanak sağlayın.

Bireysel ve grupça oynanabilecek birçok eğlenceli ve öğretici kutu oyunlarıyla da yaz tatilinizi hareketlendirebilirsiniz.”Dobble”, “Zingo”, “Uno”, “Az Lakırtı Bol İletişim” gibi oyunları kitapçılardan kolayca temin edebilirsiniz.

Kaba motor becerileri, hız, strateji ve grup dinamiğini geliştirmek için açık alanda oynanabilecek birçok bahçe oyunu var. Halka taşıma, duvar çeşitleri, altın toplama, dört taş bunlardan birkaçı. Kendi oyununuzu kendiniz de yaratabilirsiniz!

Fiziksel Egzersiz Yapın

Fiziksel egzersizler beden gelişimini desteklerken dikkat, görsel-işitsel algı ve özgüvende artış, stres seviyesinde azalma gibi bilişsel ve psiko-sosyal birçok fayda sağlayabiliyor. Çocuğunuzun grupça yapacağı spor ve dans aktiviteleri arkadaşlık kurma ve kurallara uyma becerilerini artıracak; dikkat, hafıza ve görsel-işitsel algı gibi öğrenme becerilerini güçlendirecektir. Ailecek yapacağınız yürüyüş, yüzme ve top oynama gibi faaliyetler stres seviyenizin azalmasına ve aile bağlarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Kitap Okuyun ve Canlandırın

Kitap okuma alışkanlığını erken yaşlarda edinmek kitap okuma motivasyonunu, okuma hızını, dil becerilerini ve yaratıcılığı artırıyor. Çocuğunuzun kitaplara olan ilgisini artırmak için bu yaz birlikte kütüphane ve sahafları gezebilir, seçtiğiniz kitapları oralarda okuyabilirsiniz. Yalnızca oturup kitap okumakla yetinmek zorunda da değilsiniz. Çocuğunuzun sevdiği bir kitabın bir bölümünü canlandırabilir, resmedebilir veya kitaba farklı bir son yazabilirsiniz.

Yaz Çalışma Kitaplarından Faydalanın

Yazın eğlenmek ve dinlemek fiziksel ve duygusal açıdan büyük bir ihtiyaç. Ancak üç ay gibi uzun bir süre okuldan uzak kalmak akademik yıl boyunca öğrenilen bilgilerin bir kısmının unutulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yaza özel hazırlanmış, öğrenilen konuları eğlenceli bir şekilde gözden geçirten tatil setlerinden faydalanabilirsiniz.

Kültür Sanat Etkinliklerine Katılın

Özellikle İstanbul’daki müze ve sanat galerilerinde çocuklar için birçok etkinlik düzenleniyor. Yaz boyunca bu tür aktiviteleri takip edebilirsiniz. Çocuk oyunları veya sinemaya gittikten sonra oyun ve film hakkında kısa tartışmalar yapabilirsiniz. Botanik bahçeler ve doğal yaşam parklarında bitki ve hayvan türlerini keşfedebilirsiniz.

Doğaya Çıkın

Okul dönemi boyunca ders, etüt, özel ders, soğuk havalar gibi sebeplerle çocuklar doğada çok az vakit geçirebiliyor. Zaman buldukça park, koru ve ormanlara gidin. Ağaçların yaşını ve bitkilerin isimlerini tahmin etmeye çalışın. İlginç taşlar, yapraklar ve kabuklar toplayın. Topladıklarınızı koleksiyon yapabilir veya sanat etkinliklerinde kullanabilirsiniz.

Yeni Şeyler Deneyin

Yeni bir aktivite denemek veya her zaman yapılan şeyi bir başka şekilde yapmaya çalışmak beyni daha fazla uyarır ve beyinde çok sayıda yeni bağlantı oluşmasını sağlar. Ayrıca, yeni deneyimler kazanmak insanı yeni şeyler satın almaktan daha çok mutlu eder. Bu yaz çocuğunuzla yeni şeyler denemeye ne dersiniz? Örneğin birlikte yoga yapabilir veya aklınızdan bir yemek tarifi uydurabilirsiniz. Birlikte çiçek ekebilir ya da fen deneyleri yapabilirsiniz. Eğer her yıl benzer yerlere tatile gidiyorsanız bu yıl haritadan rastgele bir yer seçip orayı keşfedebilirsiniz.

 

 

Mind+More ile Zihinsel Gücünüzü Keşfedin!